تکثیر ماهی قزل آلا

تکثیر ماهی قزل آلا

تکثیر ماهی قزل آلا و انواع دیگر ماهیان طی سالیان گذشته در قاره پهناور آسیا آغاز شد. و چینی ها اولین فعالان در عرصه این صنعت بوده اند.

تاریخچه تکثیر ماهی قزل آلا

اولین شخصی که به تکثیر ماهی قزل آلا روی آورده است آقای فان لی (fanli) نام داشته است.وی انتشارات مکتوبی در این مورد داشته و در قرن پنجم پیش از میلاد یافت شده است.

در مصر نیز بر روی مقبره فراعنه مصر تصویرهایی از تکثیر و پرورش ماهی شرح داده شده است. این تصویر ها نمایانگر پرورش و تکثیر ماهی قزل آلا در میان مصری ها بوده است.

رومی ها در زمان امپراطوری خود مراکزی برای نگه داری ماهی داشته اند. در استخرهایی به نام (استو) در کنار قصر ها و کاخ اربابان ماهی را نگه داری میکرده اند .

و هدف از این کار تامین گوشت ماهی، تازه و در دسترس برای مصرف بوده است.

حفظ ماهیان دریایی

اما در قرون وسطی با افزایش زیاد صید ماهی از دریا تصمیم گرفته شد که این کار را کنترل کنند . چرا که صید زیاد ماهی باعث منقرض شدن ماهیان میشد. پرورش منظم ماهیان نیازهای مصرف اجتماعات را برآورده میساخت .

برای حفظ منابع دریا واقیانوس مردم اقدام به پرورش ماهی کردند. به این دلیل پرورش و تکثیر ماهی قزل آلا و کپور معمولی در میان مردم رایج شد. و با ماهی قزل آلای قهوه ای این صنعت را ادامه دادند.

لزوم وجود تکثیر ماهی قزل آلا

حجم وسیع صید ازدریا ، باعث شد تادولت ها ممنوعیت در فصول خاص از سال را اجباری کند.

که در راستای تخم گذاری ماهیان و سیکل کامل احیای انواع ماهی ها باشد. و در همین حین دانشمندان موفق به تکثیر مصنوعی ماهی شدند. و این بهترین خبر امیدوار کننده برای حیات آبزیان اقیانوس تا آن روز به شمار میرفت.

اکنون

با بررسی ها و آزمون و خطاهای گوناگون بستر را در طول تاریخ تکامل بخشید. تا اینکه در فرانسه حدود ۸۰ سال قبل اولین مرکز تکثیر به شهرت زیادی در اروپا رسید .

دانشمندان شوروی، نیز در مورد تلقیح مصنوعی قزل آلا گام بزرگی برداشتند. با روش لقاح خشک تخمک و اسپرم ماهی قزل آلا کمک کرده اند. جهش شایانی در تکثیر ماهی ایجاد کرده به همین دلیل این روش تکثیر به روش روسی مشهور شد .

شروع فعالیت در ایران

قدمت اولین حضور فعال و اولین پرورش ماهی قزل آلای ایران به سال ۱۳۳۸ برمیگردد. که توسط شادروان دکتر احمد معتمد در زیر سد کرج مزرعه ایی دایر کردند .

شرایط عمومی ساخت کارگاه تکثیر ماهی قزل آلا

به صورت عمومی اشاره به موضوع تکثیر داشته باشیم. وبخواهیم بستری برای تبدیل تخم ماهی به بچه ماهی و سپس عرضه برای استخرهای پرورش ماهی انجام بدیم باید .

*آب عاری از هر گونه آلودگی فیزیکی و شیمیایی

*مکان سرپوشیده با امکاناتی نظیر برق و اتاق نگهبانی

*استخر پرورش ماهی در کنار کارگاه تکثیر

*اخذ مجوز برای فعالیت گسترده ( ادارات شیلات و دامپزشکی و امور آب و نظام مهندسی و …)

*تجربه کافی

*برآورد هزینه های مالی

این فاکتورها از مهمترین عوامل برای اقدام به این کار هستند.

با ادبیاتی ساده و دور از اصطلاحات حیطه شیلات قصد بیان موضوع را دارم .

برای شما مخاطب عزیز به صورت اجمالی توضیحی راجب به این فاکتورهای مورد نظر را عرض میکنم .

تکثیر ماهی قزل آلا
تکثیر ماهی قزل آلا

آب

آب لوله کشی شهر و روستا مناسب کار تکثیر ماهی قزل آلا نیست بخاطر وجود کُلر . آب چاه با حجم مناسب یا آب چشمه و قنات مناسب کار است.

در مورد میزان آب هم باید عرض کنم بستگی به حجم کارتان دارد. مثلا اگر برای عمل آوری صد هزار عدد تخم ماهی دو اینچ کفایت کند. برای یک میلیون قطعه تخم ماهی نیاز به حداقل ۸ اینچ آب خواهد بود .

مکان سرپوشیده الزام کار تکثیر ماهی قزل آلا هستش.

تخم ماهی به شدت در مقابل آلودگی ها حساس و آسیب پذیر است. حتی اگر گرد و غباری ناچیز باشد پس فضای کاملا بسته شرط کار هستش.

لزوم داشتن استخر ماهی پرواری در کنار کارگاه تکثیر ضروری است.

اگر بنا به هردلیلی بچه ماهی فروش نرفت یا زمان آن مدتی ادامه پیدا کرد‌. میتوان آنها رو در استخرها رهاسازی کرده تا تلف نشوند.

که داخل این فضای بسته باید امکان تاریک کردن داخل فضا فراهم باشد چون برای باروری تخم ماهی لازم است .

برای استارت کار با مقدار کم میتوانید اطلاعات مربوط را در همین سایت مطالعه کنید. با تعداد اندکی کار را شروع کنید .

و تخم ماهی را تهیه و عمل آوری نمایید. اما در حجم بالا داشتن کارگاه تکثیر مجوز دار و قانونی الزام بر شروع کار است .

تهیه و خرید تخم ماهی

جهت تکثیر و تهیه تخم ماهی قزل آلا میتوانید در فروشگاه آبزیان اقدام به خرید نمایید. فرانسوی ، اسپانیایی ، آلمانی ، و انواع دیگر نژاد ،میتوانید با مدیریت سایت توسط واتساپ ارتباط برقرار نمایید.

کلیه حقوق این سایت متعلق به مجموعه آبزیان میباشد. طراح : یاسر عباس نیا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.