پرورش ماهی سرد آبی

پرورش ماهی سرد آبی

مزرعه پرورش ماهی سرد آبی دارای شرایط عمومی خاصی است. و برای احداث، دقت در انتخاب مکان مناسب باعث موفقیت در امر پرورش ماهی خواهد بود.

تیم آبزیان میکوشد تا در اینجا تجربه شخصی خود از مزرعه پرورش ماهی سرد آبی و کارشناسی مربوط را ارائه دهد.

هدف فروشگاه آبزیان آشنایی با شرایط عمومیِ پرورش ماهی سرد آبی برای مخاطب عزیز است.

‌برای احداث مزرعه پرورش ماهی سردآبی در انتخاب مکان مناسب دو دسته عوامل اصلی و عوامل فرعی تعیین کننده هستند.

عوامل اصلی مزرعه پرورش ماهی سرد آبی:

آب

توپوگرافی زمین

آب : آب از مهم ترین و اصلی ترین عامل در امر راه اندازی و احداث مزرعه پرورش ماهی است. آب محل زندگی ماهی است و ماهی اکسیژن مورد نیاز خود را از آب دریافت میکند. ماهیان مواد زائد و دفعی خود مانند آمونیاک ، دی اکسید کربن ، ادرار و مدفوع را در آب می ریزند .

کیفیت و کمیت آب بسیار مهم و ضروری است. تا جایی که میتوان گفت شرط اول و اصلی ترین آنهاست. اگر آب از لحاظ کمی و کیفی متناسب نباشد احداث مزرعه به مثابه ریختن پول های خود در رودخانه است .

شرایط ایده آل کیفیت و کمیت آب در مزرعه پرورش ماهی قزل آلا به صورت زیر است.

درجه حرارت مزرعه پرورش ماهی سرد آبی :

بهینه ترین درجه حرارت جهت پرورش ماهی قزل آلا ۱۵ درجه سانتی گراد است و لذا چون نگه داشتن دمای آب در ۱۵ درجه به سختی در مزرعه پرورش ماهی مداربسته امکان پذیر است و خارج از این روش در حالت معمولی امکان نگه داشتن این دما وجود ندارد .

و لذا دمای متناسب آب برای راه اندازی مزرعه پرورش ماهی قزل آلا بین ۱۲ الی ۱۸ درجه سانتی گراد است .

ماهی سرد آبی تا ۲۰ درجه میتواند غذا بخورد ، از ۲۲ درجه توانایی خوردن غذا را ازدست میدهد چون در دمای بالایی قرار گرفته و در تکاپوی زنده ماندن قرار دارد. و از ۲۵ درجه به بالا ماهی امکان زنده بودن اش وجود نخواهد داشت ، دلیل اصلی این امر هم کمبود اکسیژن مورد نیاز در آب جهت زنده ماندن ماهی است .

و از طرف دیگر تا ۸ درجه ماهی به روال معمول زندگی میکند اما وقتی دما به درجه های پایین مانند ۴ درجه برسد رشد و پرورش برایش اتفاق نخواهد افتاد، چونکه ماهی در دمای زیر پنج۵ درجه سوخت و ساز اش متوقف شده و اگر غذایی هم به خورد ماهی بدهیم آن را فقط دفع میکند .

آب باید شفاف و زلال ، به نحوی که عمق یک متری آب قابل رویت باشد.

پرورش ماهی سرد آبی
پرورش ماهی سرد آبی

Ph یا سختی آب مزرعه پرورش ماهی سرد آبی:

سختی آب یا همان ph برای پرورش ماهی ۶/۵ تا ۸ است ، و ph بحرانی بالای ۸ و کمتر از ۶ خواهد بود که ممکن است توجه نکردن به این موضوع کل مجموعه را متضرر کند.

آیا قرار نداشتن مکان احداث پرورش ماهی در حریم رودخانه الزامی است؟

طی سالیان زیاد قوانین متناسب فعالیت پرورش ماهی تصویب شدند. همکاری اداره منابع طبیعی ، محیط زیست ، دامپزشکی ، شیلات و نظام مهندسی در راستای احداث مزرعه پرورش ماهی سرد آبی ضرورت دارد.

متاسفانه بروکراسی اداری و مانع تراشی سخت گیرانه باعث دلسردی بسیاری از کارآفرینان میشود. در این بین زمان و از بین رفتن انگیزه بزرگترین صدمه این قوانین پیچیده است.

به تازگی نیز بند و بخشنامه هایی تکمیلی به ادارات مربوط به امر صدور پروانه بهره برداری ابلاغ گردیده است. در این قانون تاکیید بر حفظ فاصله احداث مزرعه از بستر و حریم قانونی رودخانه شده است.که این الزام خسارات ناشی از سیلاب و بارش های سنگین فصلی را دفع میکند . رعایت فاصله صد متری مزرعه با رودخانه الزامی تعریف شده،برای احداث مزرعه و اخذ مجوز خواهد بود.

این نکته رو هم عرض کنم اگر مزارعی که شما دیده اید و دارای این فاصله طولی از حریم رودخانه نیستند. بخاطر احداث مزرعه در سالیان قبل از ابلاغیه بوده ، ولی در حال حاضر لزوم رعایت آن گوشزد میشود.

حجم آب :

حداقل حجم آب موجود برای به فکر احداث مزرعه پرورش ماهی سرد آبی افتادن باید ۶ اینچ در نظر گرفته شود.این را بعنوان یک پیشنهاد دوستانه عرض میکنم و ممکن است دوستان دیگری نظرات متفاوت تری داشته باشند.دلیل بنده بیشتر در مورد وسعت حداقلی کار پرورش است که ارزش سرمایه گذاری و وقت گذاشتن را داشته باشد. در نهایت ارزش تکیه کردن به آن بعنوان شغل داشته باشد. وگرنه با یک اینچ آب حتی اگر ده عدد ماهی رو پرورش دهید این هم پرورش ماهی است .

اگر از حداقل حجم آب بهره مند هستید بهتر است از روش پرورش ماهی مداربسته استفاده نمایید. همچنین از تجهیزاتی مانند پمپ برگشت آب استفاده کرده و بهره وری را بیشتر نمایید. که این دو روش علاوه بر هزینه بردار بودن ، تمرکز و حضور بصورت مداوم را پیش روی تان میگذارد.

نکته اصلی درمورد آب مداوم بودن آن است. اگر منبع تامین آب مزرعه حتی یک ساعت قطعی آب داشته برای پرورش ماهی مناسب نیست . چون کل ماهی ها با قطعی آب تلف میشوند بعلت کمبود اکسیژن و بالا رفتن دمای آب .

توپوگرافی زمین :

از لحاظ توپوگرافی زمین بهتر است محدوده ایی مناسب و خارج از رانش زمین باشد.بستر زمین سست و رسوبی نباشد. نکته قابل تامل این است که ساخت استخرها متناسب با جهت خورشید در طراحی شوند.به این دلیل که ماهیان سردابی متعلق به آبهای سرد و خنک هستن. و باید استخرها حداقل اشعه را در طول روز دریافت کنند.

از طرف دیگر به دلیل قرارگرفتن اکثر مزارع در مناطق کوهستانی و مرتفع ، ممکن است که تابش مداوم نور خورشید باعث آفتاب سوختگی در ماهی ها شود که برای جلوگیری از این اتفاق عرض استخر ها را در جهت حرکت خورشید قرار میدهیم تا کمترین میزان خورشید در طول روز به آنها تابیده شود.

ماهیان سردآبی عمدتا در استخرهای بتنی پرورش داده میشوند.

عوامل فرعی:

جاده دسترسی تا مزرعه / نزدیک بودن به شبکه برق سراسری / آب آشامیدنی

کلیه حقوق این سایت متعلق به مجموعه آبزیان میباشد. طراح : یاسر عباس نیا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.