آب مناسب پرورش قزل

آب مناسب پرورش قزل

آب مناسب پرورش قزل دارای ویژگی و شرایط منحصر بفردی است. آب محیط زندگی ماهی و مهمترین عامل در پرورش ماهیان سردآبی است. در این مقاله جهت آشنایی بیشتر برای شما عزیزان مقاله ای را در سایت آبزیان فراهم کرده ایم.

شرایط آب مناسب پرورش قزل الا

دمای آب پرورش ماهی قزل الا

دمای مناسب آب در پرورش ماهی سردآبی قزل آلا ۱۲ تا ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد. البته مناسب ترین دما برای این ماهی ۱۵ درجه سانتیگراد است. دمای بالاتر از ۲۴ درجه موجب تلفات میگردد. 

PH  آب یا اسیدیته مناسب جهت پرورش ماهی قزل الا

مناسبترین PH جهت پرورش ماهی قزل آلا ۸٫۴ الی ۶٫۸ می باشد.  محیط های اسیدی یا بازی اثرات متفاوتی را بر ماهی قزل آلا دارند.به طور کلی این گونه ماهی ،به محیط های بازی حساس تر از محیط های اسیدی است.

میزان اکسیژن محلول در آب پرورش ماهی قزل الا

اکسیژن محلول در آب نیز از عوامل عمده در پرورش ماهیان سرد آبی است،زیرا این ماهیان به اکسیژن محلول بیشتری در مقایسه با ماهیان گرمابی نیاز دارند.

میزان اکسیژن محلول در آب مناسب به فاکتورهای متعددی از جمله ارتفاع، دما، شوری و… بستگی دارد. ولی در هر حال اکسیژن خروجی نباید کمتر از ۵ میلیگرم در لیتر باشد. جهت افزایش اکسیژن محلول راههای متعدد وجود دارد.

از جمله استفاده از هواده ها که امروزه انواع مختلف داشته و عملکردهای متعددی دارند.

اکسیژن محلول در آب

شوری آب پرورش ماهی

به طور کلی افزایش شوری آب موجب کاهش درجه اشباع اکسیژن می شود. آبهای شیرین دارای شوری ۰٫۱ الی ۱PPM می باشند. و ماهی قزل آلا تا شوری ۳۰ PPM را تحمل می کند. شوری به میزان ۱۰ PPM برای ماهی قزل آلا مناسب است. 

شفافیت مورد نیاز آب

قزل آلا نوعی ماهی شکارچی و گوشتخوار است به همین دلیل شفافیت آب تاثیر بسزایی در رشد آن دارد. به عبارت دیگر ماهی باید غذای خود را ببیند تا آنرا بخورد.

به طور کلی شفافیت آب در پرورش قزل آلا باید تا کف استخر تامین شده باشد و میزان مواد معلق آن باید کمتر از ۳۰ میلیگرم در لیتر باشد. 

آب مناسب پرورش قزل
آب مناسب پرورش قزل

حجم و دبی آب جهت راه اندازی پرورش ماهی

این فاکتور پرورشی به همراه مساحت زمین بیشتر در خصوص ظرفیت تولید و حجم زیربنا ضرورت دارد. بدین صورت که شما با مقداری مشخص آب استاندارد میتوانید در روش معمول مقداری مشخص پرورش دهید.

امروزه با بکارگیری روش مداربسته و فوق متراکم سعی برآن شده که از آب به بهترین نحو بهترین بازده را برای تولید بگیرند. بدین صورت که با انجام هزینه های بالا سعی در جبران کمبود آب برای تولید بیشتر دارند.

که البته در جاهایی که حجم آب بالا قابل برداشت و بهره گیری است استفاده از روش مداربسته انتخاب عقلانی نیست.

منبع: سایت اینترنتی آژنو https://azhno.com/

کلیه حقوق این سایت متعلق به مجموعه آبزیان میباشد. طراح : یاسر عباس نیا
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.